Poznaj Zuzię

Zarówno Zuzia, jak i jej mama przez cały czas uczą się cierpliwości.

Zuzia

Z dzieckiem cierpiącym na AZS trzeba się nauczyć żyć. Należy je akceptować i kochać za to, że po prostu jest.

Gdy Zuzia jest niespokojna i płacze, lubi się przytulać. To przynosi jej ulgę w bólu i sprawia, że w ramionach mamy czuje się bezpieczna i szczęśliwa.

Zarówno Zuzia, jak i jej mama przez cały czas uczą się cierpliwości. Dziewczynka uwielbia układać budowle z klocków – potrafi siedzieć przy nich godzinami i wcale się nie nudzi. A mama chętnie pomaga jej w tworzeniu pięknych konstrukcji. To ich wspólna pasja i nauka cierpliwości. Kiedy jedna wieża się zburzy, budują kolejną. Tak długo, aż w końcu się uda.

Mama Zuzi: – W ostatnie wakacje przytrafiła nam się pewna historia. Byłyśmy na placu zabaw. Mimo widocznych zmian na skórze, Zuzia była bardzo radosna i uśmiechnięta. W pewnym momencie podeszła do mnie mama starszej od Zuzi dziewczynki i zapytała, dlaczego przychodzę na plac zabaw z dzieckiem, które może mieć ospę i może zarazić inne dzieci. Do dyskusji dołączyła babcia innego chłopca bawiącego się w pobliżu. Wysłuchałam obu pań i spokojnym głosem odpowiedziałam, że dziecko ma atopowe zapalenie skóry. Wtedy padły kolejne pytania: czy to zaraźliwe? Skąd to się bierze?

Gdy Zuzia jest niespokojna, lubi się prztulać.

Babcia zabrała wnuczka z placu zabaw, inne mamy zaczęły na mnie krzywo patrzeć, a ja mimo wywołanej burzy zostałam z Zuzią na placu. Serce pękało mi z żalu. Uzmysłowiłam sobie, jak duża liczba osób nic nie wie na temat AZS.

Historia ma jednak szczęśliwe zakończenie. Dwa dni później na tym samym placu zabaw ponownie spotkałam jedną z pań. Kobieta podeszła do mnie i powiedziała: Przepraszam. Poczytałam w domu na temat tej choroby i teraz wiem, że mojemu wnuczkowi nic nie zagraża, a pani dziecko wciąż cierpi. Bardzo przepraszam za moją niewiedzę.

Poczułam się silna i szczęśliwa. Byłam zadowolona, że nie zabrałam córeczki z placu zabaw, tylko mimo wszystko pozwoliłam jej się bawić. A inni niech sobie myślą, co chcą!

Ta historia dodała mi skrzydeł.

Czekamy na Twoją historię

Twoje dziecko choruje na atopowe zapalenie skóry, ale nie daje się chorobie i realizuje swoje pasje? Nie możemy się doczekać, żeby je poznać!

Zuzia to prawdziwa
Atopowa Bohaterka!

Podziel się historią Zuzi z innymi. Buduj z nami społeczność Atopowych Bohaterów.

Poznaj innych Atopowych Bohaterów