Jak poprawić jakość życia dzieci i dorosłych z AZS

Wiele czynników może zaostrzyć przebieg choroby. Unikanie ich i stosowanie się do odpowiednich zasad stylu życia z AZS w bardzo istotny sposób wpływa na przebieg choroby, znacznie poprawiając stan skóry oraz zmniejszając świąd i suchość skóry.

Najbliższe otoczenie dziecka – dom
AZS jest chorobą alergiczną, dlatego bardzo często nasilenie objawów choroby powodują alergeny, np. powszechnie występujące roztocza kurzu domowego.

Dlatego powinno się:

  • usunąć wykładziny i dywany z podłóg,
  • usunąć firany, zasłony,
  • usunąć z mieszkania stare gazety, bibeloty, na których może gromadzić się kurz,
  • używać materaców i pościeli z włókien hypoalergicznych dodatkowo
    zabezpieczonych pokrowcem zapobiegającym przenoszeniu się roztoczy,
  • często prać pościel w temperaturze co najmniej 60°C,
  • często odkurzać mieszkanie, najlepiej odkurzaczem wyposażonym w filtry przeciwalergiczne,
  • często wietrzyć mieszkanie,
  • nie przegrzewać mieszkania.

Ubranie

Skóra dziecka nie ma do końca wytworzonych mechanizmów regulacji temperatury ciała. Dlatego należy zwrócić szczególną uwagę, aby dziecko ubierać odpowiednio do temperatury otoczenia, unikać przegrzania (pot może zaostrzać zmiany skórne) oraz wyziębiania ciała. Najlepsze są przewiewne, bawełniane ubrania. Na chorą skórę źle wpływają materiały wełniane i syntetyczne. Ubrania należy prać w łagodnych detergentach, najlepiej przeznaczonych specjalnie dla alergików, w temperaturze co najmniej 60°C.

Zwierzęta domowe

Sierść psów, kotów, chomików, pióra ptaków, itp. mogą zaostrzać przebieg choroby. Trzeba uważnie obserwować skórę dziecka, a jeśli okaże się, że kontakt z jakimś gatunkiem zwierzęcia pogarsza stan skóry, należy go unikać.

Stres i higiena życia
Stres, emocje oraz nieuregulowany tryb życia bardzo zaostrzają objawy choroby. Dlatego trzeba przestrzegać stałych pór posiłków, snu, zabawy i odpoczynku. Ze względu na towarzyszący chorobie silny świąd często dziecko jest niespokojne, płaczliwe i źle sypia. Cierpliwość i spokój rodziców w kontaktach z chorym dzieckiem przynoszą dobre rezultaty i wspomagają leczenie. Dużą ulgę przynosi dziecku również częste stosowanie emolientów, ze względu na ich działanie łagodzące odczucie świądu. Lekarz może także zalecić podawanie dziecku ogólnych środków uspokajających i przeciwhistaminowych.

Stres, emocje oraz nieuregulowany tryb życia bardzo zaostrzają objawy choroby.

Sport
Ruch, aktywność fizyczna i uprawianie sportów są nie tylko ważne dla zdrowia dziecka - to także dla niego źródło przyjemności. Jednak duży wysiłek fizyczny i pot mogą zaostrzać przebieg AZS. Dlatego rodzice chorującego na atopowe zapalenie skóry dziecka muszą zwracać uwagę na reakcje organizmu dziecka na uprawiane sporty. Rodzaj oraz intensywność wysiłku fizycznego powinny zostać dostosowane do możliwości dziecka. Mogą się one znacząco różnić w zależności od fazy choroby.

Często jedynym dozwolonym sportem przy tym schorzeniu jest pływanie, podczas którego na powierzchni skóry nie gromadzi się pot, a skóra nie jest drażniona przez ubranie. O ile jednak kąpiel w słonej wodzie np. morzu zwykle bardzo korzystnie wpływa na skórę, o tyle kąpiel w basenie, ze względu na zawartość chloru, może pogarszać jej stan. Nie trzeba jednak całkowicie rezygnować z chodzenia z dzieckiem na basen: po wyjściu z wody należy dokładnie obmyć jego skórę delikatnym środkiem myjącym z pozostałości chloru.

Perfumy i biżuteria
Perfumy składają się z bardzo dużej ilości substancji chemicznych. Każda z nich może dla dziecka być alergenem. Biżuteria także jest źródłem wielu substancji drażniących: niektóre metale, np. nikiel, kobalt i chrom, często uczulają. Rodzice powinni o tym pamiętać i ograniczać używanie perfum oraz noszenie biżuterii w czasie kontaktu z dzieckiem.

Zabawki

Materiałowe (np. pluszowe) zabawki są siedliskiem roztoczy, dlatego należy je często prać w łagodnych detergentach, najlepiej przeznaczonych specjalnie dla dzieci, w temperaturze co najmniej 60°C.

Opalanie
Słońce zasadniczo ma korzystny wpływ na skórę dzieci chorych na AZS. Jednak zbyt intensywne opalanie się może być niebezpieczne, zwłaszcza dla dzieci poniżej 3. roku życia, które jeszcze nie mają w pełni wykształconych mechanizmów chroniących przed szkodliwymi skutkami działania promieniowania UV.

Delikatną skórę dziecka trzeba chronić przed oparzeniem słonecznym, stosując kremy z wysokimi filtrami UV. Należy jednak pamiętać, że kremy z wysokim filtrem często zawierają substancje chemiczne, które mogą uczulić dziecko. Dlatego należy wybierać preparaty hypoalergiczne, a przed użyciem nowego kosmetyku warto dodatkowo wykonać próbę na małej powierzchni skóry i upewnić się, że nie zaszkodzi dziecku.

PL.EMOPR.15.10.01