Atopowe zapalenie skóry (AZS)

Atopowe zapalenie skóry to zapalna, nawrotowa i przewlekła choroba skóry o podłożu alergicznym. Obecnie to jedna z najczęstszych chorób wieku dziecięcego.

Obiektywnym objawem klinicznym AZS, związanym z defektem bariery naskórkowej jest suchość skóry i związana z nią przeznaskórkowa utrata wody (TEWL). Powoduje to szorstkość i uporczywy świąd skóry. Łuszczące się zmiany i rumień pojawiają się głównie w okolicy twarzy, a następnie rozszerzają się na szyję i tułów. Na skórze mogą pojawić się sączące się nadżerki i strupy.

W ciężkich postaciach AZS często dochodzi do wtórnego nadkażenia bakteryjnego. W przypadku dzieci około 1-2 roku życia typowe dla AZS  zmiany skórne pojawiają się w zgięciach stawowych (łokciowych, podkolanowych, nadgarstkowych i skokowych), a także w okolicach zausznych.

W ciągu ostatnich lat gwałtownie zwiększa się liczba zachorowań na AZS. Przyczyny AZS nie są do końca poznane.

W ciągu ostatnich lat gwałtownie zwiększa się liczba zachorowań na AZS. Przyczyny AZS nie są do końca poznane. Ważną rolę odgrywają predyspozycje genetyczne, dieta, wpływ otaczającego środowiska, np. kurz, sierść zwierząt, wełna oraz czynniki psychologiczne, przede wszystkim stres.

Zwykle choroba rozpoczyna się w wieku niemowlęcym. W jej przebiegu występują okresy zaostrzeń i remisji ("wygaszenia"). Wiele dzieci "wyrasta" z tej choroby - z wiekiem ustępują typowe objawy. Jednak ich skóra na całe życie pozostaje sucha i wrażliwa. Bardziej niż inni są narażone na schorzenia alergiczne, m.in. alergiczny nieżyt nosa, zapalenie spojówek,  astmę oskrzelową.
AZS nie można całkowicie wyleczyć, można jednak znacznie ograniczyć przebieg choroby.

 

PL.EMOPR.15.10.01