Twarda woda nie zapewni miękkiej skóry

Im woda bardziej twarda, tym trudniej usunąć przy jej pomocy wszelkie zabrudzenia. W takiej sytuacji prawdopodobnie używasz więcej środków myjących, co szkodzi w pierwszej kolejności skórze twojego dziecka, a w drugiej – twojemu portfelowi.

W kwestii kąpieli dzieci z atopowym zapaleniem skóry pokutuje pogląd, że skoro jednym z poważniejszych problemów w AZS jest tendencja do nadmiernego wysuszania skóry, to najlepiej myć ją najrzadziej jak to możliwe. Nie jest to jednak prawdą.

Dlaczego trzeba oczyszczać skórę atopową?
Podstawowym zaburzeniem w AZS jest nieprawidłowa budowa naskórka, który – nie mogąc spełniać funkcji ochronnej – nie stanowi wystarczającej bariery przed wnikaniem patogenów. W takiej sytuacji, jeśli nie oczyszczamy systematycznie skóry z zanieczyszczeń, może dochodzić do wnikania w nią alergenów, drobnoustrojów i wszelkich czynników drażniących.

Codzienna kąpiel jest więc nie tylko rytuałem zacieśniającym więzy między wami a dzieckiem, ale i ważnym etapem pielęgnacji skóry objętej zmianami atopowymi. Podczas mycia zmywamy pot, martwy naskórek, ewentualnie zaschnięte strupki osocza i krwi, czyli wszystko co nasila świąd i utrudnia penetrację składnikom preparatów pielęgnacyjnych czy maści leczniczych.

Warto też pamiętać, że złuszczony naskórek, poprzez zaburzone mechanizmy obronne, może być rozpoznany przez komórki skóry jako obcy i wywołać reakcję autoimmunologiczną.

Problem twardej wody

Woda, którą określamy jako twardą, ma duże stężenie soli wapnia, magnezu i innych metali. Ta cecha wpływa na jej napięcie powierzchniowe, a im ono jest większe, tym trudniej zwilżać skórę i usuwać z niej zabrudzenia. Dlatego jeśli woda w twoim kranie jest twarda (a taka jest w większości polskich miast), używasz prawdopodobnie większej ilości środków do mycia. 

Jeśli jest to tradycyjne mydło, nawet najdelikatniejsze, w kontakcie z twardą wodą wytworzy na skórze niewidoczny osad, który zatka pory i zaostrzy istniejące zmiany, nie mówiąc o wysuszeniu naskórka. Jeśli użyjesz zwykłego żelu dla niemowląt – nie stworzysz z kolei na powierzchni skóry malucha bariery ochronnej zabezpieczającej przed osadzaniem się resztek soli zawartych w twardej wodzie.

Dlatego do pielęgnacji skóry atopowej trzeba stosować preparaty, które zawierają substancje mające zdolność odbudowy warstwy lipidowej i zatrzymywania wody w głębszych warstwach.

Do oczyszczania możesz użyć wlewanego bezpośrednio do wanienki płynu. Sprawdzi się szczególnie w przypadku malutkich dzieci, które nie  mają zbyt wielu okazji, żeby się pobrudzić. Preparaty takie dobrze natłuszczą skórę, bo podczas kąpieli osadzają się na całym ciele. Przy ich stosowaniu trzeba jednak pamiętać o dwóch rzeczach: by nie opłukiwać dziecka po kąpieli, zachowując jak najdłużej tę tłustą warstewkę, oraz o ostrożnym wyjmowaniu malca z wanienki, by natłuszczony nie wyślizgnął nam się z rąk.

Taki sam schemat pielęgnacyjny można zastosować w przypadku skóry suchej , jeśli nawet jeszcze nie ma cech AZS, aby poprawić działanie bariery naskórkowej i nie dopuścić do rozwoju reakcji alergicznej.

 

Podstawowym zaburzeniem w AZS jest nieprawidłowa budowa naskórka, który nie stanowi wystarczającej bariery przed wnikaniem patogenów.

Jaką wodę masz w kranie?
Z badań firmy Brita przeprowadzonych w 500 mieszkaniach w domach różnych regionów Polski wynika, że zdecydowanie najtwardszą wodę mają mieszkańcy Gdańska. Wśród miast ze średnio twardą wodą znajdują się Lublin, Poznań, Wrocław, potem Warszawa, w której woda zbliża się już do parametrów miękkiej. Na granicy pomiędzy wodą twardą i miękką jest też Łódź i Białystok. Zdecydowanie miękka woda jest w Krakowie i Zakopanem, bardzo miękka – w Katowicach.[1]

Jak myć małego atopika?

  • Kąpiel maluszka, który ma zmiany atopowe, powinna być stosunkowo krótka (najlepiej 3–5 minutowa), o temperaturze wody nie przekraczającej 37˚C (optymalna to 32–36˚C).
  • Jeśli chcesz zabezpieczyć skórę dziecka przed podrażnieniem wynikającym z kąpieli w twardej wodzie, natłuść skórę dziecka przed kąpielą. Możesz do tego użyć zwykłej oliwki lub balsamu z mocznikiem.
  • Nigdy nie myj atopika swoim żelem do kąpieli, choćby był charakteryzowany jako nawilżający. Skóra atopowa wymaga stosowania specjalnych preparatów.
  • Do kąpieli możesz wlać odpowiednią dawkę płynu natłuszczającego lub kilka kryształów nadmanganianu potasu (woda powinna uzyskać lekko różowy kolor).
  • W czasie 3 minut po kąpieli (aby nie doprowadzić do całkowitego odparowania wody z naskórka), delikatnie wklep odpowiedni krem lub balsam natłuszczający, który uszczelni warstwę lipidową skóry. Czynność tę powtórz po 20 minutach.
  • W czasie 3 minut po kąpieli (aby nie doprowadzić do całkowitego odparowania wody z naskórka), delikatnie wklep odpowiedni krem lub balsam natłuszczający, który uszczelni warstwę lipidową skóry. Czynność tę powtórz po 20 minutach.


[1] Raport z wyników badania jakości wody z kranu w Polsce w 2010 r., Brita Polska.

PL.EMOPR.15.10.02